Anatomia niepokoju

Memory wanderings from piotr strzezysz on Vimeo.

Pewien włóczęga, którego kiedyś spotkałem, najlepiej opisał wewętrzny przymus wędrowania: „To tak, jakby drogą ciągnęły mnie wody przypływu i odpływu. Jestem jak rybitwa popielata. Wiesz, ten piękny biały ptak, co lata z bieguna północnego na południowy i z powrotem”. Bruce Chatwin

Czasem to sie zdarza, niezbyt nieczesto, z kazdym tekstem rzadziej. Czyta sie czyjes slowa jak wlasne. Jakby ktos pisal za mnie, czy tez o mnie, albo i jedno i drugie. Moze w ogole po to sie czyta. Aby znalezc potwierdzenie wlasnych mysli, ktore ktos za nas lepiej potrafi wyrazic slowami. Mozliwe, ze sam juz tylko po to czytam. Podobnie zreszta, kiedy jade. Szczegolnie teraz. Szukam przeciez tego samego. Tego samego troche inaczej.

Taras Prochaśko w ksiazce “W gazetach tego nie napiszą” opisuje pracownię pewnego Feliksa: “Cała przestrzeń jego pracowni wypełniona była tysiącami rysunków i fotografii jednego i tego samego drzewa. Okazało się, że w ciągu piętnastu lat – dzień w dzień – Feliks rysuje i fotografuje swoje ulubione i już tak bliskie drzewo na brzegu jeziora. Czy to normalne? – zastanawiałem się, jednocześnie myśląc o wolności przymusu, przymusie wolności, nieskończonej nieruchomości zmienności, o niepowtarzalności niezmiennego”

I jeszcze: “Najwięcej niepowatrzalności można znaleźć i poczuć w tym, co wydaje się podobne i niezmienne. W porach roku, w stadiach dnia, w kolorze trawy, w przejrzystości wody, w kamieniach na brzegu rzeki, w najulubieńszych szczegółach anatomicznych… A co dopiero mówić o różnych dziwactwach rozmaitych ludzi, kiedy każdego człowieka można traktować jako wiarygodny punkt, przez który przebiega oś normy. Inna sprawa, że wszystkie te punkty potrzebują współistnieć we wspólnym chaosie własnych osi.”

Bywaja takie dni, kiedy czlowiek chce sie ukryc nawet przed samym soba. Zwinac sie w klebek i zakryc pod ciemna zaslona nieprzezroczystosci, miekkim calunem nieprzejrzystosci, chocby chwilowej nieobecnosci. Zamknac oczy, zasluchac sie w ciszy, w ktorej znoszone, naduzywane na co dzien zmysly oddaja w nadmiarze to, co zazwyczaj stepiaja. Nic nie poradze na to, ze czesto nie potrafie komunikowac sie z ludzmi. Ze zamykam sie w sobie. Ze uciekam. Ze nie rozumiem dlaczego jest tak, a nie inaczej i ze nie potafie zawsze i dla kazdego byc obecnoscia. Ze czasem po prostu mnie nie ma.

“Kiedy się przypatruję memu życiu jestem przerażony znajdując je niekształtnym. Egzystencja bohaterów, jak z opowieści wynika jest prosta, zmierza wprost do celu jak strzała. I przeważnie ludzie lubią streszczać swoje życie w jednej formule. Czasem w przechwałce, albo skardze, prawie zawsze we wzajemnym oskarżeniu. Ich pamięć fabrykuje im usłużnie egzystencję wytłumaczalną i jasną. Moje życie ma mniej wyraźne kontury. Jak się często zdarza, to czym nie byłem, być może określa je z większą ścisłością. (…) Owszem, dostrzegam w tej różnorodności, w tym nieporządku obecność osoby, ale jej kształt wydaje się prawie zawsze wyznaczony przez nacisk okoliczności, jej rysy mącą się jak obraz odbity w wodzie. Nie należę do tych, którzy mówią, że ich czyny nie są do nich podobne. Muszą być podobne, skoro są moją jedyną miarą i jedynym sposobem wrysowania się w pamięć ludzi, a nawet w moją własną pamięć. Skoro być może właśnie niemożliwość dalszego wyrażania siebie i zmieniania przez działanie, stanowi różnicę pomiędzy stanem umarłego i stanem żyjącego. Ale między mną i tymi czynami, z których jestem uczyniony jest jakiś nieokreślony rozziew, czego dowodem, że ustawicznie czuję potrzebę ważenia i tłumaczenia, zdawania z nich sprawy samemu sobie. (…) Niekiedy moje życie wydaje mi się banalne do tego stopnia, że nie tylko nie warte opisania, ale nawet i dłuższej kontemplacji. Wcale nie ważniejsze nawet dla mnie, niż życie byle przechodnia. (…) Umysł ludzki wzdraga się przed przyjęciem siebie z rąk przypadku, przed uznaniem się tylko za przemijający przedmiot zbiegów okoliczności, którymi nie kieruje żaden bóg, a zwłaszcza, nie on sam.” M. Yourcenar „Pamietniki Hadriana”

Od kilku dni pomieszkuje w La Paz. Jest glosno, niemalze hucznie, barwnie, kolorowo, tloczno, a zarazem przestrzennie, choc jest to przestrzen meczaca, dlawiaca. A wsrod rozciagnietych konturow tej rozpasanej rzeczywistosci, gdzies tam wreszcie postac Twoja. Wychylam sie cicho, podsluchuje i patrze. Kiedys wyjde caly, nagi, dotykalny. Przeciez inaczej nie potrafie. I zawiruje glosno, okrece, otule, poniose ze soba. Jak wiatr porwisty. Jak wiatr obecny. Jak ja.

Podpatrywanie gwiazd

tormenta

„Część każdego życia i to nawet każdego życia bardzo mało godnego oglądania upływa na poszukiwaniu racji istnienia, punktów wyjścia, źródeł. Właśnie moja bezsilność w ich wykrywaniu kazała mi się czasem skłaniać ku wytłumaczeniom magicznym, szukać w majaczeniach okultyzmu tego, czego mi prosty rozsądek nie dawał. Kiedy wszystkie skomplikowane rachunki okazują się fałszywe, kiedy sami filozofowie nic już nie mają nam do powiedzenia, wolno przecież zwrócić się do przypadkowego szczebiotania ptaków, albo do dalekiej przeciwwagi gwiazd. (…) M. Yourcenar „Pamiętniki Hadriana”

– Tutaj się lepiej nie rozbijaj, bo jeszcze spokój zagłuszysz. Kogo? No tej kobiety, co leży niedaleko, widzisz przecież, że krzyż jest i tabliczka. Nie zauważyłeś? Ech, wy młodzi. Oczy macie, a nie widzicie. To tak, jak i ona, też nieuważna była. Chociaż kto wie, kogo winić za to, co się stało. Trzy lata temu. Nauczycielka ze szkoły, do domu wracała, rozjechała ją ciężarówka. I tyle z życia. Swoje zmarnowała i jeszcze tego kierowcy, co ją rozjechał. Mówił, że trąbił, nie zdążył wyhamować, prosto pod koła mu weszła. A jak płakał, jak żałował, wołał, że widział, ale nic nie mógł zrobić. Pierwsza przy niej byłam, wszystko słyszałam, sama ją z drogi ściągałam. A ona może i zabić się chciała, kto ją tam wie. Zawsze trochę dziwaczna była. Fju bździu w głowie. Tylko tego kierowcy żal. No i dzieci, bo potem przez miesiąc lekcji nie było komu prowadzić. Trzeba było im zajęcia szukać na całe dnie. Co tak głową kiwasz, jakbyś rozumiał i tak nic nie rozumiesz. Idź i rozbij się pod szpitalem, tam jest dużo miejsca, a tutaj już lepiej nie mąć, spokoju nikomu nie zagłuszaj.

W towarzystwie trzech nieznośnie ujadających psów rozbiłem się posłusznie pod zaniedbanym budynkiem, który jak większość ziemiopodobnych konstrukcji stawianych w boliwijskich wioskach wydawał się być niezamieszkany i trudno byłoby określić, czy w ogóle kiedykolwiek mieszkali w nim jacyś ludzie, czy też w trakcie budowy nie zaniechano nagle jego ukończenia i nie pozostawiono go samemu sobie, w rozciągniętej przestrzeni wiatru i piasku, który kiedyś wypełni te gliniane ściany i przysypie wszystko wokół, niepozostawiając żadnych widocznych z ziemi śladów.

A jednak był to szpital i mieszkali w nim ludzie, ale o tym przekonałem się dopiero nad ranem. Dostałem kawę do śniadania, butelkę wody na drogę i woreczek liści koki, bo narzekałem na ból brzucha. Kilka dni wcześniej dopadło i mnie – żołądek zupełnie się rozstroił. Czy stało się za sprawą wody, którą pijam właściwie z każdego źródła niezdatną, niefiltrowaną, licząc na to, że skoro tubylcom nie szkodzi, to i ja przeżyję, czy może zjadłem coś nieodpowiedniego, trudno powiedzieć. Najprawdopodobniej jednak nie była to woda, a kakao, wypite na śniadanie jako przystawka do suszonego mięsa lamy. Nie wiem, co mi odbiło pić kakao, tym bardziej, że widziałem, że użyte do niego mleko nie było zagotowane, a jedynie nieznacznie podgrzane. Zjedzony kilka godzin później tłusty rosół przesądził sprawę. Dwa dni wyjęte z życiorysu. Nie byłem w stanie nawet stanąć, do łazienki chodziłem na czworakach. Trzymało mnie kilkanaście godzin.

Przeżuwając liście koki i nie pijąc więcej boliwijskiego kakałka, dotoczyłem się do La Paz. Droga z Potosi piękna, choć trudna. Częste podjazdy i zjazdy do kolejnej doliny, smrodzące ciężarówki (na czym oni tutaj jeżdżą?) a wszystko na wysokości mniej więcej czterech tysięcy metrów nad poziomem morza.

p

I psy. Jeszcze bardziej zabiedzone od tych, które spotykałem w Argentynie. Tyle, że boliwijskie psy nie podchodzą ze smutnymi oczami i nie przystają kilka metrów obok, nie oczekują cierpliwie na jakikolwiek ludzki gest, który można by przechwycić jak rzucony niedbale ochłap mięsa i zaczepić na nim choćby chwilową wierność i prawdziwe, psie przywiązanie. Boliwijskie bestie rzucają się od razu pod koła, biegną wzdłuż drogi szczerząc kły, warcząc, szczekając, próbując sięgnąć do poruszającej się miarowo łydki, albo choćby capnąć wypchaną, wyzywająco czerwoną sakwę. Cóż zrobić, trzeba się zatrzymać i psy odstraszyć, albo zacząć z nimi rozmawiać. Nie słowami oczywiście, słowa nie mają tu nic do rzeczy. Te psy są psychotyczne, więc trzeba jak z psychicznymi. Żadnego rzucania kamieniami, bo bestia odgryzie się na następnym przejeżdżającym rowerzyście, szczególnie na tym, który nie będzie zaznajomiony z właściwymi metodami postępowania i nie daj boże, zacznie jeszcze uciekać. Próby ucieczki tylko bardziej rozjuszą i rozochocą te szczekające stwory. Trzeba się zatrzymać i w oczy spojrzeć, zobaczyć, co tam w środku siedzi. Wymienić się energią. Wysłać ciepły bodziec i poczekać.

Pozawerbalne sposoby oddziaływania są prawdopodobnie filogenetycznie i ontogenetycznie starsze od manulanych i werbalnych, one decydują o zasadniczym kierunku ruchu w otaczającym świecie społecznym, o tym, czy można się do źródła sygnału zbliżyć, czy trzeba uciekać lub z nim walczyć. A. Kępiński

I nagle świat się otwiera. Sam z siebie, niezauważalnie. Przed samym La Paz skręciłem w stronę widocznego z głównej drogi ośnieżonego masywu. Coś mnie tam przyciągnęło, zupełnie wyraźnie czułem lekkie popychanie, jakby się przestrzeń nieznacznie rozszerzała i zapraszała mnie do środka, do siebie. Po kilkunastu minutach zatrzymałem się na jednym ze wzniesień. Wokół mnie panowała nieprawdopodobna wręcz cisza. Widoczne w oddali zabudowania La Paz wydawały się tak nienaturalne, świecące w słońcu śmieszne, niepotrzebne nikomu punkciki, do których zbliżały się bezgłośnie przesuwające się samochody.

Rozłożyłem karimatę i mrużąc oczy patrzyłem w niebo. Im dłużej się w nie wpatrywałem, tym bardziej zmieniało barwy, jaśniało, a potem ciemniało, geometryczne, kolorowe wzorki lądowały pod powiekami odgrywając kalejdoskopowy spektakl dla jednego widza. Ale był ktoś jeszcze. Kobieta. Zauważyłem ją dopiero po pewnym czasie, a właściwie usłyszałem, jak z głośnym okrzykiem ciskała kamienie w stronę wypasających na sąsiednim wzgórzu owiec.

abuela

Nie wiem, czy mnie widziała, ale chyba tak. Może to nawet do mnie tak krzyczała, a nie do owiec i tymi ciskanymi za pomocą długiego sznurka kamieniami próbowała do siebie przywołać, albo chociaż coś mi powiedzieć, przekazać, zwrócić uwagę.

Nie mogłem przestać się w nią wpatrywać. Siedziała na szczycie wzgórza, na tle pokrytych lodowcem gór i ciskała kamieniami. Tak naprawdę, to chciałem wstać i sam podejść do niej i coś powiedzieć, albo zapytać, ale równocześnie wydawało mi się, że lepiej będzie w ogóle się nie poruszać, że właściwie to i tak komunikujemy się ze sobą poprzez myśli, które można przecież wypełnić jakimikolwiek słowami; takimi, jakimi się chce i żaden język świata nie będzie stanowił w tym absolutnie żadnej przeszkody.

Kiedy w końcu wstałem i złożyłem karimatę z zamiarem ruszenia w dalszą drogę, coś zaświstało w powietrzu. Odwróciłem się i zobaczyłem poruszający się piasek, kilka metrów ode mnie. Fragment ziemi uniósł się nieznacznie i nieprawdopodobnie szybko wirując wokół własnej osi przesuwał się w moją stronę. Metr po metrze wysmukły, nieledwie odcinający się od dookolnej przestrzeni fragment zgęstniałej materii zbliżał się powoli, a kiedy był już naprawdę blisko, nagle oderwał się od ziemi i zdecydowanym ruchem przeszedł wprost przeze mnie. A potem uniósł wysoko, świsnął jeszcze wyraźniej i w końcu rozprysnął się z głuchym trzaskiem, niby pęknięta, ogromna mydlana bańka.

Może tak to wygląda na koniec. Lekko porusza się ziemia, budzi się wiatr i pośród obudzonych nagle dźwięków jakiś smukły, falujący, przezroczysty kształt zabiera nas ze sobą, unosi gdzieś wysoko, do gwiazd, a potem wszystko znika. I zostaje po nas cisza i jakiś obraz w niej, powidok, fragment czegoś, co się tu pozostawiło. Miło pomyśleć, że jednak piękna, na które może kiedyś ktoś przypadkiem spojrzy niekoniecznie samymi oczami.

The return of the Cranes

boliwia

„Patrzę nie okiem, lecz poprzez oko” Willam Blake

Ostatnio napotykam coraz częściej innych rowerzystów. Nie, żeby od razu tłum, bynajmniej, ale pomijając pięciu Argentyńczyków, (z którymi jechałem tylko jeden dzień, bo następnego ranka postanowili wsiąść w pociąg) co jakiś czas mijam zdążającą na południe parę. Spotkałem już naszych sąsiadów zza Odry, Francuzów, Nowozelandczyków, dwóch niezmiernie sympatycznych i nieprzyzwoicie przystojnych mieszkańców Południowej Afryki, a kilka dni temu zatrzymali się obok mnie Kanadyjczycy. Te spotkania trochę mnie frustrują, bo ciągle nie potrafię zrozumieć, dlaczego mam się zatrzymywać akurat dlatego, bo z naprzeciwka nadciągają osoby używające podobnego do mnie środka lokomocji. Być może jest to uboczny efekt mojej wrodzonej, a następnie rozwijanej przez lata niechęci do grupowania, zrzeszania, współdziałania i w zasadzie do wszelakich procesów socjalizacji, mniej lub bardziej narzucanych przez rodzinę, środowisko, szkołę, czy wymogi szeroko pojętej kultury.

Owego więc dnia, kiedy nadciągała z daleka widoczna para, najchętniej bym się w ogóle nie zatrzymywał, bo akurat nie byłem w nastroju do przypadkowej rozmowy, ale skoro oboje zwolnili i pomachali, to żeby już nie wyjść na zupełnego chama i rowerowego łajzę, podporządkowałem się wymogom chwili i przystając, dosłownie i w przenośni na tę sytuacyjną zmienną, zahamowałem i z przylepionym do twarzy uśmiechem zapytałem z głupia frant skąd i dokąd to jadą. Swoją podróż zaczęli prawie dokładnie rok wcześniej w Kanadzie i zmierzali, jakże by inaczej, do Ushuaia.

Co mi się od pierwszej chwili rzuciło w oczy to ich równe, śnieżnobiałe zęby, zupełnie jak z reklamy pasty colgate (wymawianej tutaj bez angielskiego dyftongu, czyli po prostu kolgate, z akcentem na „a”), która to pasta na kontynencie południowoamerykańskim rozbija w pył konkurencję, sądząc po ilości oferowanych tubek w supermarketach, jak i na ulicznych straganach i miejskich bazarach (gdzie można ją kupić za pół ceny).

Kanadyjczycy byli młodzi, najwyżej trzydziestoletni. Patrzyli na mnie przez cały czas rozmowy, ale niestety, nie mogłem dostrzec wyrazu ich oczu, bowiem pół ich twarzy skrywały niemalże ciemne, przeciwsłoneczne okulary. Wydawali się być całkiem sympatyczną parą, do tego, zupełnie pozbawioną jakichkolwiek oznak zmęczenia (jak się później okazało, przez ostatnich kilkadziesiąt kilometrów jechali z górki). Oboje cieszyli się bardzo, że niedługo wjadą do Argentyny, która „jak mają nadzieję, spełni ich oczekiwania”. Choć zaciekawiło mnie, dlaczego to cieszą się z rychłego opuszczenia Boliwii, zapytałem najpierw jakież to mają oczekiwania w stosunku do kolejnego kraju, leżącego na szlaku ich wędrówki. Nie możemy się już doczekać dobrego jedzenia, wina, szybkiego internetu, dobrze zaopatrzonych sklepów, czystszego powietrza i bajecznych krajobrazów, odpowiedzieli.

Na moment zamarłem, dosłownie zatkało mnie ze zdziwienia, bo jeszcze nie uleciało ze mnie wspomnienie kupionego rankiem chleba, którego posmak wraz z unoszącym się w powietrzu zapachem dojrzewających drzew wypełnił cały poranek w parku, gdzie usiadłem na ławce i zajadając złociste, chrupiące bochenki, spoglądałem na ruchome obrazki, niby przesuwające się na niewidocznych, słonecznych splotach kolorowe marionetki, uśmiechające się, krępe postacie o pochylonych, spracowanych barkach, wygiętych od ciągłego pochylania plecach, kościstych dłoniach, trzymających węzełek fartucha, z którego wystawała mała główka na wpół śpiącego jeszcze dziecka. Jeszcze nie zniknął mi spod powiek obraz mężczyzny, który poprzedniego dnia poczęstował mnie papają, a potem przyniósł kubek gorącej herbaty, kiedy już prawie zasypiałem nieopodal jego chałupy. Jeszcze nie przestała grać w uszach melodia, wygrywana podczas parady z okazji pierwszego dnia wiosny, kiedy to całe miasteczko wyszło na ulice i podrygiwało w rytm wydmuchiwanych i wystukiwanych dźwięków.

„Może świat został przez Pana Boga stworzony, żeby odbijał się w nieskończonej liczbie oczu istot żywych, albo, co bardziej prawdopodobne, w nieskończonej liczbie ludzkich świadomości” Czesław Miłosz.

Lecą żurawie, mówię, spoglądając na niebieskie niebo. Jakie żurawie, pyta chłopiec, gdzie? O tam, wysoko, prawie ich nie widać. To nie żurawie, ripostuje dziewczyna, to jakieś małe ptaki. A ja mówię, że widzę żurawie i dodaję, że chyba czas już jechać i że jestem pewien, że Argentyna spełni ich wszystkie oczekiwania. Chłopiec uśmiecha się, raz jeszcze pokazując nieprawdopodobnie białe zęby. Oj tak, już nie możemy się doczekać. Nie martw się, Boliwia nie taka duża, przejedziesz szybko. Czeka cię teraz podjazd do samego Potosi, mówi, po czym podajemy sobie dłonie, kiwamy głowami, coś tam sobie obaj myślimy i wreszcie odjeżdżamy.

Podjazd był. Sto kilometrów i tysiąc dwieście metrów przewyższenia. Dojechałem dopiero na drugi dzień. Dwie godziny po spotkaniu z Kanadyjczykami złapała mnie burza. Schowałem się w zagrodzie dla kóz. Kozy były na wypasie, więc wolnego miejsca było pod dostatkiem. Co prawda, schronienie było bez dachu, ale miało gliniane ściany, które chroniły przed zacinającym silnie gradem. Owinąłem się w kupiony za siedem złotych płaszcz, wyjąłem termos, kanapki, banany i pod foliowym parawanem zajadałem pyszne drugie śniadanie i rozmyślałem o żurawiach. Były, leciały na północ. A więc znów lecę za ptakami. „Słuchaj lepiej. Patrz dalej. Czuwaj. Wszystko dźwięczy osobliwie”.

W książce „Inne obrazy” Maria Poprzęcka cytuje fragmenty tekstu Tadeusza Sławka dotyczące postrzegania (tak, tego samego profesora Sławka, który to w programie II Polskiego Radia wypowiadał się tak ładnie o podróżowaniu – o wychodzeniu poza schematy życia do jakiego zostaliśmy przyzwyczajeni, o szukaniu tej strony życia, która wymyka się racjonalizmowi). Zaskakujące, ale również i w tym zakresie pojęciowym Tadeusz Sławek pisze o rozszerzaniu, o wychodzeniu poza, jeśli jest to w ogóle możliwe, własnego aparatu percepcyjnego. „Spojrzenie jest darem, o ile wyłamuje się ze struktury świata, języka i naszego organizmu jako pewnego rodzaju oczywistości. Powiedzmy nawet, iż jest to spojrzenie oka „chorego”, którego słabość nagle burzy dotychczasową oczywistość i ostrość wzroku. Rozchwianie, rozpłynięcie się konturów tak dobrze do tej pory znanych przedmiotów, nakładanie się na siebie słów pozornie nieobcych pozwala na restytucję spojrzenia: najpierw dlatego, iż świat zmienia swoją orientację, przestaje należeć do perfekcyjnej, encyklopedycznej pamięci, która pozwala nam nieomylnie odzyskać przedmioty i słowa zawsze w tej samej, niezmiennej postaci”

No to jak to jest? Ja widzę coś, ale co widzisz ty? Czy kiedykolwiek zobaczysz to, co widzę ja? Czy mogę zobaczyć to, co widzisz ty? „Może tarasy tego ogrodu wychodzą tylko na jezioro naszego umysłu?” Italo Calvino

Tristan Corbiere, ten co malował słowami, napisał, że „Malować tylko to, czego się nigdy nie widziało i czego się nigdy nie zobaczy”. A ja bym dodał, że jeszcze to, co się czasem widzi, ale nie oczami. Przecież „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, powiedział Mały Książę.

Nadchodzi wieczór, nadciąga wielka burza. Widać wyraźnie, każdy może zobaczyć. Czuć ją wszystkimi zmysłami. I tym innym, co się wymyka postrzeganiu. Nadciąga nawałnica, a ja wiem, że i tak nic mi tu nie grozi. Bo przecież wcale nie jestem stąd. Nikt z nas nie jest. Więc nie ma czego się bać. Biegam wokół i bawię się światłem. W końcu zaczyna padać. Zmoknąć nie chcę. Chowam się do namiotu. Myślę, dokąd doleciały dziś żurawie. Idę spać. Dobranoc.

Teraz to jest teraz

quebrada-de-humahuaca-2

„Jakim bogactwem języków jest postać drugiego człowieka. Trzeba tylko starać się je dostrzec i odczytać. Nastawieni na to, że inna osoba komunikuje nam coś tylko mówionym lub pisanym słowem, nie zastanawiamy się, że jest to tylko jeden ze sposobów przekazu, których w rzeczywistości jest o wiele więcej. Bo przecież wszystko mówi: wyraz twarzy i oczu, gesty rąk i ruchy ciała, fale, które ono wysyła, ubiór i sposób, w jaki on jest noszony. (…) Technika, ograniczając międzyludzki kontakt do elektronicznego znaku, zuboża i tłumi ten różnorodny, pozasłowny język, jakim będąc w bezpośredniej bliskości, obok siebie, razem, komunikujemy się bezustannie, nawet nie mając tego świadomości. W dodatku ten język bezsłowny, język wyrazu twarzy i najdrobniejszych gestów, jest dużo bardziej szczery i prawdziwy niż ten mówiony, czy pisany, bo trudniej w nim nałgać, ukryć fałsz i zakłamanie.” R. Kapuściński „Podróże z Herodotem”

– Czemu siedzisz smutny – pyta mnie Daniel – trapi cię coś? – Nie, dlaczego, odpowiedziałem szczerze zdziwiony, bo choć może rzeczywiście byłem trochę nieswój, to nie sądziłem, że obcy skądinąd człowiek może tak łatwo to zauważyć. – No przecież widzę, że myślisz o czymś, milczysz od pięciu minut. – Od pięciu minut? – powtórzyłem jeszcze bardziej zdziwiony i dopiłem zimną, wystygłą już kawę. – Nie wiem, zamyśliłem się, ale w zasadzie nie myślałem o niczym, to znaczy, nie myślałem o niczym szczególnym, ot tak, puste myśli błądziły gdzieś po głowie. – Puste myśli? Nie ma pustych myśli. To gdzie byłeś? – zapytał ponownie, utkwiwszy we mnie swoje łagodne spojrzenie. – Gdzie byłem? Nigdzie, nigdzie nie byłem. Tutaj jestem. – O, gdybyś był tutaj, to byś był tutaj, ale ciebie tutaj nie ma.

Chciałem coś powiedzieć, zaprzeczyć, zaprotestować, że jak to? Przecież siedzimy razem od dwóch godzin, zjedliśmy kolację, trochę porozmawialiśmy, trochę pomilczeliśmy, może rzeczywiście nie byłem zbyt rozmowny, ale przecież jestem zmęczony i nagle zrobiło się bardzo późno, nie przywykłem do jadania kolacji, do tego aż tak obfitej, przed północą, no i prawdę mówiąc, jestem już mocno śpiący, i zapewne milczałem przez te ostatnie pięć minut, bo rzeczywiście intenstywnie myślałem o czymś, choć tak naprawdę, dokladnie nie pamiętam o czym, i chciałem to wszystko głośno powiedzieć, a może nawet i powiedziałem, ale tylko w sobie, albo powiedziałbym za moment, tyle, że zamiast moich słów nad stołem wybrzmiał ciepły głos mężczyzny:

– No nic, ja idę spać, a ty posiedź sobie jeszcze, oczywiście, jeśli chcesz, przecież niczego nie musisz. Jak masz ochotę, to zostań tu jeszcze chwilę, chwileczkę. Jutro już cię nie będzie, a i dziś prawie ciebie nie ma. Pobądź tu trochę, ten stół nie lubi samotności. Zostaw mu odrobinę swojej obecności. Stół jest od tego, żeby słowa nad sobą unosić, a nie milczenie. On będzie pamiętał, przechowa twój ślad, wszystkie ślady nosi, każdy dotyk, choćby najdelikatniejszy. Spójrz na jego blat, ile tam historii wypisanych, ile na nim rysek, zadrapań, wklęśnięć, odcisków palców i rąk. Pobądź z nim przez chwilę, a jak już dziś nie masz siły, to zostaw mu swój ślad jutro przy śniadaniu.

Wyjechałem już z Argentyny, dziś nocuję w boliwijskiej, nadgranicznej miejscowości Villazon. Przez ostatnie dwa dni jechałem pod bardzo silnie wiejący z północy wiatr. Do południa jeszcze jako tako dawało się jechać, ale od szesnastej wiało tak, że rozpędzałem się do sześciu kilometrów na godzinę. Być może powinienem był ruszać skoro świt, ale od piątku, w prowincji Jujuy, w większości miasteczek paradowały korowody mieszkańców, hucznie obchodząc święto seniora de coś tam. Oglądałem więc do południa kolorowe i głośne parady, a pedałowanie zaczynałem po obiedzie. W kurzu, pyle i powietrzu wypełnionym drobinami piasku. I ten przeciwny wiatr. Jakby chciał mnie zatrzymać, albo zawrócić. Ale do kogo, po co? Coś przegapiłem? Coś mi umknęło? Za mało zostawiłem siebie? Wydaje mi się, że aż nadto, ale może znów coś mi się wydaje.

W Quiaca pożegnałem ostatniego argentyńskiego psa. Podbiegł do mnie przed miasteczkiem i zamerdał ogonem. Zatrzymałem się na moment, zagwizdałem, pogłaskałem i już. Oswojony. Dotrzymywał mi kroku przez następną godzinę, drepcząc obok kiedy robiłem zakupy i leżąc pod stołem, kiedy korzystałem z internetu. Wszedł ze mną do apteki, a potem położył się pod kołem przy piekarni. Patrzył tak przeraźliwie smutno. Nawet jak głaskałem, nawet kiedy połknął na raz wszystkie parówki. Argentyna jest nie tylko krajem tanga, Maradony, Franciszka, pięknych kobiet, fantastycznych krajobrazów, przereklamowanej wołowiny i zbitych do nieprzytomności kotletów, które wchodzą między zęby i nijak się mają do polskich schabowych, nie mówiąc o bitkach, czy mielonych mojej mamy. Pomimo niesamowitej gościnności i ciepła, jakiego doświadczyłem w czasie ostatnich tygodni podróży, Argentyna pozostanie dla mnie krajem psów o smutnych oczach. Psów, w które rzuca się kamieniami, rozjeżdża na drogach i przywiązuje sznurem do wbitego w piasek drąga na pustyni.

Zjadłem ostatnią argentyńską bułkę, którą nazywają tutaj chlebem i pojechałem w stronę granicy. Przy moście obejrzałem się, ale psa przy mnie nie było. Nawet nie zauważyłem, kiedy odszedł.

Zameldowałem się w hostelu, który oferuje pozbawione okien nory za równowartość trzech dolarów i poszedłem coś zjeść. Wreszcie dobre, solidne, zdrowe i tanie jedzenie. Wreszcie dobra kawa i zupa na obiad. Gęsta zupa z komosy z pływającym w niej kawałkiem wielkiej kości, cała wypełniona warzywami. Na drugie pieczone ziemniaki z kurczakiem, sałatką i pomidorem, deser i napój, wszystko za równowartość niecałych dwóch dolarów. Przy hostelu, uśmiechnięta kobieta sprzedaje naleśniki z miodem, dojrzałe banany i pomarańcze za jedną piątą tego, co w Argentynie. I mango i ananasy na bazarze. I gotowana kukurydza, soczewica, marchewka, orzechy, rodzynki i płatki owsiane na wagę. I gniazdka normalne w ścianie, a nie jakieś argentyńskie wynalazki. I lekki, ale jakże swojski rozpiździel na ulicy, gwar, kolory, zapachy i nawet psów jakby mniej.

Po południu rozpętuje się burza i leje przez kolejne długie godziny. Sprawdzałem niedawno prognozę pogody i rzeczywiście nadawali opady, ale jak z kimś o tym rozmawiałem, to jednogłośnie wszyscy powtarzali, że to jakiś żart, bo padać zacznie dopiero w grudniu. No i proszę. A tu niespodzianka. Dziś leje i według prognozy ma lać przez kilka kolejnych dni. I niech ktoś jeszcze powie, że klimat się nie zmienia.

Leżę w norze na łóżku i patrzę w wyjątkowo czysty sufit. To ta sama nora, w której nocowałem kilkanaście miesięcy wcześniej. Też leżałem na łóżku i patrzyłem w sufit, doskonale to pamiętam. Myślałem wtedy o drodze, która mi jeszcze pozostała, myślami byłem gdzieś w przyszłości, która miała być jakaś, o okazała się nieco inna. Teraz leżę na tym samym łóżku i znów gdzieś błądzę, choć tym razem wektor myśli obraca się w drugą stronę. Na nowo wszystko przeżywam, jakbym szukał klucza do zrozumienia. Ale czego? Życia?

„W szkołach, owszem, można się nauczyć tabliczki mnożenia, też potrzebna, jak to mówią, ale nie życia. Można łeb se napchać tym i tamtym i prawie wszystko umieć, a nie umieć żyć. Bo życie, żeby tak powiedzieć, to nie tylko życie. Niby że ty jesteś, a ono i tak leci. Gorzej, lepiej, z góry, czy pod górę, ale leci. Urodziłeś się, umrzesz i niby że życie. (…) O nie bracie. A nawet, żeby tak powiedzieć, gówno prawda. Życie to tak samo fach, jak każdy inny. A kto wie, czy nie najtrudniejszy z wszystkich fachów. Bo taki doktor czy inżynier ile się musi uczyć? Czy choćby profesor? Pięć, dziesięć lat, niechby i dwadzieścia. Dyplom mu dadzą i już umie. A życia ile się trzeba uczyć? Nie ma na to lat. I nie ma dyplomów. Możesz być nawet prorok z brodą, a możesz nic nie umieć. Bo wszystko od człowieka zależy, czy ma dar, czy nie. Niektórzy, gdyby i dwa razy żyli, nic by się nie nauczyli. A niektórym i wieczności byłoby za mało.” W. Myśliwski „Kamień na kamieniu”

Wcale nie tak łatwo być tu i teraz. Choć mimo wszystko, jestem prawie pewien, że przez ostatnie tygodnie często mi się to udawało. Byłem dokładnie tam, gdzie byłem. Z ludźmi, psami, sobą i duchami. I z Tobą. Wtedy przecież nie mogłem. A może nie potrafiłem. A teraz? Teraz to jest teraz.

Unan

perro-1

„Właściwie powinno ludziom wystarczyć, gdy się wymienia czyjeś nazwisko, bo przecież żeby się dowiedzieć, kim naprawdę jest, potrzeba całego życia, gdyż bycie teraz to nie to samo, co bycie przedtem lub potem, ale panują inne zwyczaje, pytają więc, kim są twoi rodzice, gdzie się urodziłeś, ile masz lat i wydaje im się, że dzięki temu wiedzą więcej, a może nawet wszystko.” J. Saramago „Baltazar i Blimunda”

Ostatnio coraz częściej mnie spisują. Zazwyczaj w miejskim parku, albo gdzieś przy drodze. Nie żeby mi to jakoś wyjątkowo przeszkadzało, bynajmniej. Chcą, niech spisują, niczego na mnie nie mają, no i najwidoczniej musi to być dla nich opłacalne, skoro już się fatygują i przerywają własną sjestę. Będzie na asado, geseosę, albo inną bebidę – dobre wino u Chińczyka już za piętnaście peso (co stanowi równowartość czterech złotych), oczywiście po pracy. W sumie to nawet ich rozumiem, w okolicy absolutnie nie dzieje się nic takiego, co wymagałoby jakiejkolwiek interwencji. Przyjechał gringo, dziwna sprawa, przecież prawie nikt do nas nie zagląda. Co innego Cafayate, czy Salta, albo chociaż takie San Lorenzo, ale tutaj? Poza pomnikiem upamiętniającym przegraną wojnę o Falklandy niczego interesującego nie mamy, a i pomnik w sumie też nijaki, brudny, pomazany, syf dokoła, farba schodzi, psy paskudzą, lepiej niech go żaden przyjezdny nie ogląda, bo wstyd.

Podjeżdżają cicho, niemalże ukradkiem, zatrzymują się i patrzą, w czym bardzo przypominają te wszystkie bezdomne psy, z tą różnicą, że stróże prawa są o wiele mniej cierpliwi, szczególnie, jeśli na nich w ogóle nie spojrzę i nonszalancko udaję, że niczego nie widzę.

Podchodzą więc na tyle blisko, że nie sposób już dłużej udawać, a po upewnieniu się, że gringo abla i można z nim jako tako się dogadać, następuje bardzo przewidywalny i w swej powtarzalności nieco nurzący zestaw pytań skąd, dokąd, po co, dlaczego, choć zdarza się, że stróże się wysilą i zainteresują czymś więcej, niż tylko moją proweniencją i powodami, dla których zamiast popijać espresso w Cafayate lub zwiedzać okoliczne winiarnie, siedzę na brudnej ziemi i w psim towarzystwie zajadam pasztet z czymś, co tutaj nazywają chlebem, a co jest wypełnioną powietrzem, niemiłosiernie kruszącą się wczorajszą bułką.

Ostatnio zapytali mnie o dom. Gdzie mieszkam. Po chwili wahania odpowiedziałem, że w Polsce, co właściwie nie do końca jest prawdą, bo w ciągu ostatnich kilku lat więcej czasu spędzam gdzie indziej, pomieszkując trochę tu, a trochę tam. Stróże kiwnęli głowami, ale chcieliby się jeszcze dowiedzieć, gdzie mieszkam w Argentynie. Odpowiedziawszy pytaniem na pytanie i upewniwszy się, czy aby na pewno pytają mnie o adres w Argentynie mówię, że przecież nie mam tutaj domu, a sypiam zazwyczaj w namiocie. A dziś gdzie będę spał? Nie mam pojęcia, nie wiem. A gdzie wczoraj spałem? Też nie pamiętam, gdzieś przy drodze.

Oddają mi paszport i coś tam jeszcze skrobią w notesie. Myślę sobie, czy zaraz nie wlepią mi mandatu za włóczęgostwo, ale nie, nic się nie dzieje. Psy już dawno uciekły, może mają awersję na mundur, na pewno źle znoszą gwałtowne ruchy, ale wrócą, przydrepczą z powrotem, jak tylko stróże odjadą. Pojawią się cicho, położą obok, zamerdają ogonem, dostaną resztki chleba i parówki. A co tam, wieczorem kupię sobie drugie, porównując do argentyńskich cen żywności, parówki tutaj dość tanie, za cztery złote dostanę sześć sztuk różowych kiełbasek.

Mało tego jedzenia, psy zjadłyby drugie tyle, a pewnie i dużo więcej. No i wszystkich nie wykarmię. Jak przyjdą dwa, to jeszcze. Wystarczy i dla mnie i dla nich. Ale jak później nadbiegnie jeszcze z dziesięć? Może lepiej w ogóle niczego nie rzucać, udawać jak ze stróżami, że nie widzę, że niczego nie ma, że nic i nikt nie patrzy na mnie tymi przeraźliwie smutnymi oczami, w których zamknął się cały pieski świat.

Rozkładam się na karimacie, patrzę w niebo. Filip Springer, w swojej książce „13 pięter” cytuje kilkanaście osób, które poproszone są o zdefiniowanie domu. „Zuza: Dziecko, koty, książki. W dowolnej kolejności. (…) Darek: No, ja musiałem to sobie wszystko pozmieniać, bo zawsze myślałem, że dom to jest rodzina. Ale teraz już tak nie jest. To są po prostu bliskie osoby. Gdziekolwiek, byle były bliskie. (…) Iza: Nauczyłam się, że przestrzeń jest tak naprawdę nieważna. Że ja nie muszę być do niej przywiązana. Wystarczy, że mi będzie w niej dobrze. Wtedy będzie dom. Ostatnio tak miałam w górach w Peru. (…) Marta Tittenbrun: – Ta równowaga, że nikt mnie nie wyrzuci. Przyjemność codziennych powrotów. I jeszcze to, że chce mi się używać podkładek pod kubki.”

Moje dwie poprzednie książki zrodziły się z tęsknoty. „Powidoki” wyrosły z tęsknoty za drogą, „Sen Powrotu” z tęsknoty za człowiekiem. Powoli kiełkują nowe myśli, chwilowo przyduszone nadmiarem wrażeń, ciepłym przesytem gościnności, dobrych słów, przepięknego krajobrazu, spokoju i nieprawdopodobnie kojącego uczucia, że robi się coś, co jest dokładnie tym, co się chce, czy też chciałoby się robić; uczucia celebrowania chwili dla samej chwili, rozkoszy rześkich poranków w namiocie i zasypiania pod rozgwieżdżonym niebem, ufnie, spokojnie, w zamarzeniu, niby w domu, gdzie ktoś w ciemności trzyma mnie za rękę, przytula, całuje na dobranoc i sny dobre sprasza na wspólne pomieszkanie.

I jeszcze Springer: „Nie wiem, po co tu jestem. Czasami trzeba po prostu ruszyć do źródła, mimo że rzeka już zupełnie wyschła.”

Turning wheels

noc

„Nawet głupi namiot ma w sobie coś z „własnego domu”. Zresztą to wszystko, co mam ze sobą, jest dla mnie jakby żywe. Można by to nazwać smakiem sprzętu.” A. Bobkowski

Ciągle zapraszany, niezmiennie obdarowywany, przesuwam się powoli w fizycznej przestrzeni, po omacku, zanurzony we wszystkim niby w gęstej mgle. Bez głębszego celu i zapewne bez większego sensu, z nieodmiennym, szczerym zadziwieniem oddaję się tym ciepłym, przyjaznym zaistnieniom. Wciąż spotykam aż nieprawdopodobnie życzliwych ludzi, opiekuńczych, gościnnych. Jest ich tak wiele, że zaczyna mnie to zawstydzać. Mężczyzna na drodze, który dał mi wielki bochen chleba i nie chciał za niego żadnych pieniędzy, profesor Luisi w Taco Ralo, który zaprosił mnie na kolację, a potem zaprowadził na kąpiel w termalnych źródłach, no i Marco, którego niebywałej gościnności i szczodrości miałem okazję  doświadczyć już po raz drugi…

Familia de Marcos

I jak w tej sytuacji mam nie mieć wypaczonego obrazu świata, przejaskrawionego i być może kłamliwego. Obrazu, czy też może wizji, której świadomość budzi we mnie myśl, że świat jest dobry. Że ludzie są dobrzy. I że ja mam w tym postrzeganiu swój niemały współudział. Bowiem świat ten współtworzę i kreuję każdego dnia, w każdej chwili. Otwierając się na człowieka, na jego inność, na jego wielokulturowość, mając czas na rozmowę z nim, okazując chęć zrozumienia i swoje zainteresowanie. Nawet jeśli zaledwie wyczarowuję coś, czego tak naprawdę nie ma, to nie mam zamiaru tego zmieniać. Dobrze mi tu. Dobrze mi na tej drodze. Koła się kręcą, niebo migocze od gwiazd. W głowie kalejdoskop barw. Ciepłych, jasnych, radosnych. Wkładam dłoń do kieszeni. Kamyk szepce słowa letnie. Słońce grzeje, wiatr mnie niesie. „Lecą liście, szumi w lesie, wiatr z obłoków warkocz plecie. I tego trzymać się trzeba”.